Atlas prezentuje zasięg i struktury organizacji konspiracyjnych oraz zbrojną aktywność polskiej partyzantki powojennej. Za początkowy moment kształtowania się tej konspiracji uznano styczeń 1944 r. – początek ofensywy sowieckiej, której skutkiem było wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie II RP. Data końcowa to grudzień 1956 r., symboliczny moment „wyjścia z lasu” ukrywających się żołnierzy podziemia. Oprócz wizualizacji kartograficznej Atlas zawiera część opisową oraz ikonograficzną.
Dlaczego jest to publikacja unikatowa?
Jakie zmiany wprowadzono w II wydaniu Atlasu?
13 marca o 15:00 obejrzyj kolejny odcinek cyklu „Kulisy historii” i dowiedz się!
Gościem Rafała Dudkiewicza będzie prof. Rafał Wnuk – współautor Atlasu.
O cyklu:
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.
W ramach cyklu „Kulisy historii” będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.
#ŻołnierzeWyklęci #WiN #ArmiaKrajowa #NSZ #IIWojnaŚwiatowa #ArmiaCzerwona #ZSRS #HistoriaZzaKulis #PrzystanekHistoria #IPNtv
[Total: 0 Average: 0]
The post Wokół Atlasu podziemia niepodległościowego – cykl Kulisy historii odc. 5 appeared first on TV POLSKA.