Czy możliwe jest stworzenie społeczeństwa, w którym wszystkie surowce są współdzielone, ludzie żyją w dostatku w otoczeniu zaawansowanych technologii, a jednocześnie w pełnej harmonii z naturą? Tak, według Jacque Fresco, założyciela The Venus Project. Jako projektant przyszłości i naukowiec społeczny opracował tysiące pomysłów na to, jak ludzie mogą żyć razem w inny, lepszy sposób. Świat bez ubóstwa, przemocy i wyzysku. Nie jest to utopia, ale bardzo osiągalny plan. Jest to powód, by przyjrzeć się bliżej Projektowi Venus.
Na Ziemi nie ma jeszcze inteligentnego życia
Jacque Fresco: “Tylko wtedy, gdy nauka i technologia są wykorzystywane w interesie ludzi i środowiska, w świecie, w którym wszystkie zasoby planety są zarządzane jako wspólne dziedzictwo należące do wszystkich ludzi na świecie, możemy naprawdę powiedzieć, że na Ziemi istnieje inteligentne życie.”
W naszej obecnej “cywilizacji” ciągle jesteśmy od tego dalecy. Istnieją ogromne nierówności w dochodach, ubóstwo, przemoc, wojny, a ludzkość jest uciskana. Gospodarka oparta jest na wyzysku i jest szkodliwa dla środowiska. “Inteligentny gatunek, jeśli próbowałby wygrać w grze o zarabianie pieniędzy, nigdy nie zniszczyłby swojego środowiska” – powiedział Jacque Fresco, założyciel Projektu Venus. Według Jacque Fresco, w stosunkowo krótkim czasie można zbudować zupełnie inny model społeczeństwa. Cywilizacja, w której inteligentnie korzystamy z technologii, nauki i natury. W ten sposób dzielimy się nie tylko surowcami, ale i zyskami z gospodarki. W rezultacie znika motywacja do przemocy i wojny.
Nowe produkty mogą być tworzone dla wspólnego dobra, a nie dla krótkoterminowego zysku. W takim modelu ludzie będą naturalnie bardziej zaangażowani. Doprowadzi to do powstania bardziej cywilizowanego społeczeństwa. Prawa człowieka nie są już tylko zasadami na papierze, ale są zintegrowane i gwarantowane w ramach wspólnego sposobu życia. Inteligentny sposób na życie!
Projektant przyszłości, który wyprzedził swoje czasy
Jacque wyprzedzał swoje czasy. Od ósmego roku życia rysował futurystyczne pojazdy i budynki. Wiele z jego planów zostało odrzuconych jako nierealistyczne, a odpowiedzi na to były takie: “To się nie wydarzy za tysiąc lat”. Ale dziesiątki lat później regularnie okazywało się, że niektóre z pomysłów Jacque’a były stosowane gdzie indziej i że to wcale nie było takie nierealne. Jego holistyczne podejście integruje wszystkie rodzaje aspektów w projekcie: pożądaną funkcjonalność, pożądany sposób życia, dostępne surowce i wyszukane pomysły na to, jak projekt może być zbudowany. Jest to wszechstronny i realistyczny pogląd, ale wymaga od nas odejścia od systemu monetarnego. Jacque uważa, że pieniądze (a zwłaszcza ich brak) i pogoń za zyskiem są często powodem, dla którego nie realizujemy naszych marzeń.
Brak pieniędzy nie oznacza braku surowców
“Pytanie nie brzmi, czy są pieniądze na realizację projektów”. To jest złe pytanie, mówi Jacque. “Pytanie brzmi, czy są surowce do realizacji projektów. I jest wystarczająco dużo środków, aby zbudować dom dla każdego, żeby zbudować szpitale na całym świecie, żeby zbudować szkoły na całym świecie z najlepszym wyposażeniem i laboratoriami do badań medycznych. Ale jesteśmy w systemie monetarnym, a ten system opiera się na osiąganiu zysków.”
Osiąganie zysku jest napędzane interesem własnym i mechanizmem niedoboru. Niedobór powoduje wzrost ceny. Dlatego w systemie nastawionym na zysk nigdy nie będzie obfitości, ponieważ niedobór musi być albo sztucznie podtrzymywany, albo tworzony. Prowadzi to do nierówności i gwałtownych konfliktów, gdy ludzie i kraje atakują się nawzajem o ograniczone zasoby.
Dlaczego obecne systemy nigdy nie będą działać
Niedobór i chciwość wynikają bezpośrednio z tego systemu gospodarczego. Prowadzi to do wszelkiego rodzaju niepożądanych zachowań i wykluczenia ludzi. W związku z tym konieczne są takie rzeczy jak policja, więzienia i usługi socjalne. Projekt Venus polega na przepracowaniu naszej kultury i wartości. Muszą być one związane z wydolnością Ziemi, a nie z jakimiś poglądami politycznymi czy religijnymi – powiedział Jacque.
W ramach obecnego systemu bardzo mała grupa czerpie korzyści z dochodów, co idzie w parze z wszelkiego rodzaju niepożądanymi zachowaniami. Jacque: “Ludzie są uwarunkowani, aby służyć ustalonej kulturze. Kto to robi? Instytuty i przedsiębiorstwa. Dają nam system wartości, który wspiera istniejące struktury.” Prowadzi to do ogromnych dysproporcji w dochodach, zachowań przestępczych i ogromnego zanieczyszczenia środowiska. Nie są to cechy charakterystyczne dla “cywilizacji”.
Tworzenie prawdziwej cywilizacji
Jacque: “Mówimy o cywilizacji tak, jakby była stanem statycznym. Nie ma jeszcze ludzi cywilizowanych, jest to proces, który ciągle się odbywa. (…) Kiedy używasz takiego słowa jak cywilizacja, to brzmi to tak, jakbyśmy ją osiągnęli. Dopóki istnieją wojny, policja, więzienia i przestępczość, dopóty znajdujemy się w przedwczesnym stadium cywilizacji.”
Jacque wierzy, że kiedy zmienia się środowisko, zmienia się również zachowanie ludzi. Poprzez radykalną zmianę środowiska i struktur społecznych zniknie przestępczość, chciwość, wojna, ubóstwo i inne formy ludzkiego cierpienia. W jego oczach zostaliśmy tak zindoktrynowani przez współczesne społeczeństwo, że ograniczyło to nasze myślenie. Dlatego identyfikacja nowych wartości i możliwości trwałaby bardzo długo, gdyby środowisko pozostało niezmienione. Dlatego, jego zdaniem, najpierw musi się zmienić środowisko. Musimy, bo inaczej zniszczymy siebie nawzajem i naszą planetę. Najwyższy czas, aby wspólnie stworzyć prawdziwą cywilizację.
Zaawansowany technologicznie futuryzm pośród natury
Jego projekty są odpowiedzią na powyższe wyzwania. Innowacyjne podejście automatycznie prowadzi do zupełnie innych rozwiązań projektowych. Projekty futurystycznych budynków, miast i systemów transportowych przywodzą na myśl obcą cywilizację na innej planecie. Ale nazwa czy projekty nie mają nic wspólnego z planetą Wenus czy obcą cywilizacją. Są to otwarte projekty na ziemskie problemy. Niektóre z pomysłów Jacque’a zostały zrealizowane w Centrum Badawczym Projektu Venus na kawałku ziemi w pobliżu Wolnego Stanu Venus na Florydzie. Tam też powstawały modele i animacje. Połączenie futurystycznych budynków z niezwykle zielonym, tropikalnym otoczeniem tworzy prawdziwy raj do życia.
Jacque i Roxanne są przekonani, że jest to osiągalne dla każdego. Projekty Jacque’a można zrealizować za stosunkowo niewielkie pieniądze i przy użyciu niewielkiej ilości surowców i wysiłku. Gigantyczna drukarka 3D produkuje elementy, które mają zostać zmierzone. Gigantyczne roboty są częścią samego projektu i budują resztę konstrukcji. Jacque nazywa je strukturami samoorganizującymi się. Roboty te umieszczają 90% prefabrykatów we właściwej pozycji. Maszyny zastępują ciężką, powtarzającą się i szarpiącą nerwy pracę. W ten sposób ludzie mogą się swobodnie rozwijać.
Technologia w służbie ludziom
Jego pomysły nie ograniczają się do pojedynczego budynku lub systemu transportowego, ale dotyczą całościowych systemów, takich jak całe miasto lub sieć miast. O swoim przyszłym projekcie miasta mówi: “Nie oznacza to, że możemy rozwiązać wszystkie problemy, ale możemy zaprojektować znacznie lepszy system, z którego wszyscy ludzie będą mogli skorzystać.”
W jego projektach wykorzystywane są najnowsze technologie. Roxanne: “Ideą technologii jest osiągnięcie wyższego standardu życia. Technologia nie ma wartości, jeśli nie poprawia życia ludzi. Ludzie boją się dziś nauki i technologii, ponieważ są one teraz nadużywane. Ale to nie nauka czy technologia powinny być przedmiotem naszej ostrożności, lecz ich wykorzystanie i ewentualne nadużycia. Możesz wystrzelić rakietę w kosmos, aby badać przestrzeń, lub użyć jej jako bomby, aby zniszczyć inny kraj.”
Tworzenie nowego rajskiego świata
Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że obecny model gospodarczy i społeczny nie jest już zrównoważony. Zmusza ludzi do zastanowienia się, jak można to zrobić inaczej i jak stworzyć idealny świat. Poprzez radykalne porzucenie niszczycielskiego i niesprawiedliwego systemu otwiera się przestrzeń dla czegoś znacznie lepszego. Projekt Venus oferuje szereg pomysłów, w których radykalna zmiana jest również w zasięgu ręki. Jacque Fresco odszedł 18 maja 2017 roku. Dożył wieku 101 lat. Jego partnerka, Roxanne Meadows, współzałożycielka The Venus Project, jest zaangażowana w kontynuację dzielenia się filozofią i spuścizną Jacque’a.
W liście po jego śmierci napisała: “Projekt Venus będzie kontynuował nasze cele i propozycje, i jak zawsze powtarzaliśmy z Jacque:” Jeśli chcesz mieć lepszy świat, musisz do niego dążyć. Jeśli nic nie zrobisz, nic się nie stanie”. Jacque Fresco był ogromną inspiracją dla innych projektantów i badaczy społecznych. Miejmy nadzieję, że wiele z jego pomysłów i projektów zostanie wdrożonych w najbliższej przyszłości.